ד"ר ליאור לבר

מומחה בכירורגיה אורתופדית ורפואת ספורט אורתופדית, בעל ניסיון רב בניתוחים לטיפול בקרעי מניסקוס מורכבים, הן במסגרת עבודתו בחו"ל בשהותו בספרד, ארה"ב ואנגליה, והן בארץ, כרופא בכיר ביחידה לארתרוסקופיות וטיפול בפציעות ספורט בבית החולים הלל יפה.

מהו קרע מניסקוס מסוג "ידית דלי"?

קרע מניסקוס

המיניסקוסים משמשים מעין "בולמי זעזועים" בברך השומרים על סחוסי הברך.

המניסקוסים מסייעים בחלוקה ופיזור העומסים על הסחוס המפרקי ויש להם תפקיד גם בייצוב הברך. יש בברך שני מניסקוסים – מדיאלי (פנימי) ולטרלי (חיצוני).

קרע מניסקוס מהווה את אחת הפציעות השכיחות בברך ויכולה להיות גם אחת המורכבות בתלות במיקום הקרע, סוג הקרע, היקפו, הגיל, ציר הברך ועוד.

ישנם סוגים שונים של קרעי מניסקוס וניתן לחלקם, בין היתר,  לקרעים טראומתיים לעומת קרעים ניווניים או קרעים טריים לעומת קרעים כרוניים.

כאמור, ניתן לאפיין קרעי מניסקוס גם בהתאם למיקום (מדיאלי/פנימי או לטרלי/חיצוני וכן לפי האזור בו הקרע ממוקם בכל מניסקוס), היקף הקרע במניסקוס, גודל הקרע וצורתו.

קרע מניסקוס מסוג ״ידית דלי״ (Bucket Handle Meniscus Tear),  הינו אחד מקרעי המניסקוס המורכבים ביותר ומהווה פגיעת ברך משמעותית. בקרע מניסקוס מסוג ידית דלי, נוצר חתך ממושך לאורך המניסקוס, כשהחלק הקרוע למעשה ״מתהפך״ לכיוון מרכז הברך (ממש כמו ידית דלי).

מהם התסמינים של קרע מניסקוס מסוג "ידית דלי"?

בתמונה: קרע מניסקוס מסוג "ידית דלי"
בתמונה: קרע מניסקוס מסוג "ידית דלי"

בקרעי מניסקוס חריפים/טריים או קרעי מניסקוס טראומתיים, לעתים קרובות יורגש כאב חד המלווה בתחושת נקישה או קליק כואב.

לעתים קרובות תופיע נפיחות לאחר מס' שעות או בימים הראשונים שלאחר הפגיעה. הכאב לרוב ממוקם בסמוך למניסקוס הפגוע ולעיתים יכול להיות מלווה בתחושת קליק.

לעתים קרובות במקרה בקרעי מיניסקוס,  הכאב מופק או מוחמר בכיפוף מוגבר או עמוק של הברך או בתנוחת שפיפה עמוקה.

תלונות על בריחה של הברך או תחושת חוסר יציבות גם הן אפשריות. קרע מניסקוס יכול לגרום לאירועי נפיחות חוזרים בברך.

לצד כל התסמינים המאפיינים גם את שאר קרעי המניסקוס (כאבים, נפיחות, הגבלת כיפוף הברך, נקישות/קליקים) לקרע מניסקוס מסוג "ידית דלי" קיים תסמין ייחודי האופייני לו – הגבלה ביישור הברך/חוסר יכולת ליישר את הברך באופן מלא – מצב המוגדר כ״ברך נעולה״ או נעילה של הברך. 

כיצד מאבחנים קרע מניסקוס מסוג "ידית דלי"?

בדיקה גופנית על ידי אורתופד ספורט מומחה/אורתופד פציעות ספורט מנתח/אורתופד ברכיים מומחה יכולה להעלות את החשד לקרע מניסקוס מסוג "ידית דלי" ובמקרה כזה הוא יפנה לבדיקת MRI שתסייע באישור האבחנה.

מה הטיפול בקרע מניסקוס מסוג "ידית דלי"?

הטיפול בקרע מניסקוס מסוג "ידית דלי" הוא לרוב ניתוחי ובהנחה שהתנאים מאפשרים זאת (קרע טרי יחסית, איכות מניסקוס טובה, מניסקוס שניתן להחזיר למקומו בצורה טובה, גיל צעיר יחסית), תבוצע תפירת המניסקוס בגישה ארתרוסקופית.

במידה ולא ניתן לתפור את המניסקוס הקרוע – תבוצע הסרת החלק הקרוע וייצוב שולי המניסקוס הנותר לשוליים יציבים וחלקים.

תפירה של קרע מניסקוס מסוג "ידית דלי" יכולה להיות מאתגרת לעתים קרובות ודורשת שליטה במגוון טכניקות תפירה כאשר לעתים קרובת יש צורך בשילוב בין טכניקות שונות.

טכניקת התפירה הנפוצה ביותר היא "inside-out", והיא נחשבת לגולד-סטנדרט במקרה של קרע מניסקוס מסוג ידית דלי.

קיימות טכניקות תפירה נוספות, כמו: outside-in ו-all-inside, שהשימוש בהן נעשה בהתאם להעדפת המנתח ומאפייני הקרע. ניתן גם לשלב בין טכניקות שונות לתפירת מניסקוס.

במקרים בהם הקרע אינו ניתן לתיקון/תפירה ומתבצעת כריתה של החלק הקרוע (לרוב מדובר בכריתה נרחבת) והטופל ממשיך לסבול מכאבים ומגבלה תפקודית למרות תקופת שיקום משמעותית, נשקול השתלת מניסקוס.

מהו תהליך השיקום לאחר קרע מיניסקוס מסוג "ידית דלי"?

בתמונה: קרע מניסקוס מסוג ידית דלי שנתפר חזרה למקומו
בתמונה: קרע מניסקוס מסוג ידית דלי שנתפר חזרה למקומו

תהליך השיקום לאחר תפירת קרע ידית דלי של המניסקוס הוא אינדיבידואלי, ותלוי בפעולה הניתוחית שבוצעה, בהיקף הקרע ומיקומו, וכן בגיל המטופל/ת.

בשלבים הראשונים לאחר תפירת קרע מניסקוס מסוג ידית דלי, תהיה תקופה בה אסורה הדריכה על הרגל המנותחת שנעה לרוב בין 6-7 שבועות.

לאחר תקופה זו, תהליך השיקום יתמקד בהשגת טווחים מלאים, חיזוק מייצבי הברך, החזרת היכולות הפרופריוצפטיביות ברגל, וחזרה הדרגתית לפעולות מורכבות, כמו: ריצה, שינויי כיוון, ובהמשך – אימונים ספציפיים לקראת חזרה לספורט בספורטאים. התהליך יכול להימשך בין 4-6 חודשים.

ד״ר ליאור לבר הינו אורתופד מומחה בפציעות ספורט ופציעות ברך בפרט, בעל ניסיון רב שנים בניתוחי ארתרוסקופיה של הברך וטיפול בקרעים במניסקוס בארץ ובחו"ל. ד"ר לבר מתמחה בקרעי מניסקוס מורכבים והשתלת מניסקוס.