קרע במיניסקוס בברך - ניתוח קרע במניסקוס

ד"ר ליאור לבר - Dr. Lior Laver

מומחה בכירורגיה אורתופדית ורפואת ספורט אורתופדית, בעל ניסיון רב בניתוחים לטיפול בנמק א-ווסקולרי של ראש הירך, כולל שימוש בתאי גזע, הן במסגרת עבודתו בחו"ל בשהותו בספרד, ארה"ב ואנגליה, והן בארץ, כרופא בכיר ביחידה לטיפול בפציעות ספורט בבית החולים הלל יפה

טיפול ב- BMAC לנמק א-ווסקולרי של ראש הירך

נמק א-ווסקולרי של ראש הירך נגרם מפגיעה באספקת הדם לעצם באזור זה ומהווה אתגר טיפולי.

טכניקה אורתו-ביולוגית חדשנית לטיפול בנמק א-ווסקולרי מערבת קידוח מדוייק לאזורים הנמקיים בעצם בהנחיית מכשיר שיקוף, ובהמשך הזרקת תאי גזע ממקור מח עצם (Bone Marrow Stem Cells Aspirate Concentrate =BMAC) שנלקחו מאזור סמוך באגן בצד המנותח.

שיטת ה- BMAC משתמשת בתאי גזע ממקור עצמוני (של המטופל עצמו) ומסייעת בריפוי וחידוש רקמת עצם תקינה באזור הפגוע ומניעת תמט של העצם והסחוס המפרקי.

שיטה זו נחשבת למתקדמת כיום בעולם בטיפול בנמק א-ווסקולרי של ראש הירך.

מהו נמק א-ווסקולרי של ראש הירך?

נמק א-ווסקולרי של ראש עצם הירך (Femoral Head Avascular Necrosis = AVN) הינו מצב הנגרם כתוצאה בפגיעה באספקת הדם לאזור.

הפגיעה באספקת הדם מובילה להתפתחות עצם "חולה" ועלולה להוביל לתמט/קריסה של העצם ומעטפת העצם ולפגיעה מפרקית משמעותית.

מה גורם לנמק א-ווסקולרי של ראש הירך?

נמק א-ווסקולרי של ראש הירך יכול להגרם מטראומה/מנגנון חבלתי משמעותי למפרק (שבר צוואר ירך, פריקת ירך) או במנגנון לא-טראומתי/לא חבלתי מסיבות כמו שימוש ממושך בסטרואידים, צריכת אלכוהול מוגברת, שימוש בתרופות הגורמות לקרישיות יתר, טיפולי כמותרפיה ומחלת צלילה.

גורמי סיכון מתוארים כוללים: עישון, הריון, קרינה, טיפולים כמותרפיים, מחלות כמו לוקמיה, מחלת גושה – Gaucher, אנמיה חרמשית, תלסמיה, סכרת, מחלות מעי דלקתיות ודלקת של כלי הדם (ווסקוליטיס).

מה התסמינים של נמק א-ווסקולרי של הירך?

כאב (יכול להיות לסירוגין או כאב קבוע), צליעה, קושי בדריכה ונשיאת משקל על הרגל, כאב מפשעתי, כאב בתנועות סיבוביות של הירך.

יש לזכור כי ייתכן נמק א-ווסקולרי של ראש הירך גם ללא תסמינים או לחילופין הופעת תסמינים רק בשלבים מתקדמים של המחלה.

כיצד מאבחנים נמק א-ווסקולרי של ראש הירך?

השילוב של אנמנזה רפואית יסודית, בדיקה גופנית והדמייה מסייעים באבחון הבעיה.

צילומי רנטגן יכולים להיות תקינים או לא-חד משמעיים מספיק, גם בשלבים מתקדמים של המחלה ולכן בדיקת ההדמייה המומלצת הינה MRI, שמסייעת גם בהבנת השלב בו נמצאת המחלה ולהעריך האם קיים תמט של העצם או האם תמט עלול להתרחש בקרוב.

מהו הטיפול בנמק א-ווסקולרי של ראש הירך?

במהלך השנים תוארו מס' טיפולים בנמק א-ווסקולרי של ראש הירך. הטיפול מותאם אישית לכל מטופל בהתאם למצבו הבריאותי, גילו, רמת פעילותו ומידת התקדמות המחלה.

טיפול שמרני:

הטיפול השמרני כולל אפשרויות כמו טיפול תרופתי בסטטינים ובבי-פוספונטים שיכולים לסייע בהאטת התקדמות המחלה ולעתים אף בריפוי.

טיפול בחמצן היפר-ברי באמצעות תא לחץ גם תואר כבעל פוטנציאל ריפוי ושיפור סימפטומים, בעיקר בשלבים מוקדמים של המחלה.

טיפול ניתוחי:

  • קידוח לאזור הנמקי בראש הירך (Core Decompression) – בשיטה זו מבוצע קידוח מדוייק תחת שיקוף לאזור הנמקי בראש הירך על מנת לנקות את אזור העצם הלא תקינה/החולה ושחרור לחץ מקומי שמאפשר חזרה של זרימת דם לאזור.
  • שימוש בשתל עצם עצמוני – בשיטה זו משתמשים ברקמה מגופו של המטופל, לרוב יחד עם אספקת הדם של אותה רקמה, ומחדירים את אותה רקמה תקינה לאזור הנמקי בראש לאחר הכנת האזור.
  • שילוב של קידוח לאזור הנמקי בראש (Core Decompression) יחד עם טיפולים אורתוביולוגיים מתקדמים כמו תאי גזע ממקור מח עצם או ממקור תאי שומן. בשיטה זו, לאחר הקידוח לאזור הנמקי בראש מוחדרים תאי גזע ממקור מח עצם (Bone Marrow Aspirate Concentrate =BMAC) שנלקחו מאזור סמוך באגן בצד המנותח. בשיטה זו מופק למעשה רכז של תאי גזע בשילוב עם פקטורי גדילה וחלבונים נוגדי-דלקת שהינם בעלי פוטנציאל ריפוי של רקמת עצם, כמו גם של רקמות רכות. שיטת ה- BMAC משתמשת בתאי גזע ממקור עצמוני (של המטופל עצמו) ומסייעת בריפוי וחידוש רקמת עצם תקינה באזור הפגוע ומניעת תמט של העצם והסחוס המפרקי. קיימות גם שיטות להפקת רכז תאי גזע ממקור תאי שומן, כאשר גם בשיטה זו נעשה שימוש בהחדרת תאי גזע ממקור עצמוני, לאזור הנמקי בראש הירך. שיטה משולבת זו (קידוח בשילוב עם טיפול בתאי גזע) נחשבת למתקדמת כיום בעולם בטיפול בנמק א-ווסקולרי של ראש הירך.
  • החלפת מפרק ירך – במקרים מתקדמים בהם אין שיפור בטיפולים אחרים, או במקרים בהם קיים תמט של העצם ופגיעה במבנה המפרק, הטיפול המומלץ הוא החלפה מלאהשל מפרק הירך. במטופלים צעירים עם רמת פעילות גבוהה ניתן לשקול החלפת מפרק משמרת עצם (Hip Resurfacing) המאפשרת רמת פעילות גבוהה ואינטנסיבית ומשמרת את רוב עצם הירך.

 

השיטה המשלבת קידוח לראש הירך הנמקי (Core Decompression) יחד עם תאי גזע ממקור מח עצם/תאי שומן, נחשבת למתקדמת ביותר בעולם היום בטיפול בנמק א-ווסקולרי של ראש הירך ובשילוב עם אבחון נכון ומוקדם, מאפשרת אחוזי הצלחה גבוהים ומונעת את הצורך בהחלפת מפרק ירך.