ד"ר ליאור לבר - Dr. Lior Laver

מומחה בכירורגיה אורתופדית ורפואת ספורט אורתופדית, בעל ניסיון רב בניתוחים לפגיעות השרוול המסובב (Rotator Cuff) בכתף, הן במסגרת עבודתו בחו"ל בשהותו בספרד, ארה"ב ואנגליה, והן בארץ, כרופא בכיר ביחידה לטיפול בפציעות ספורט בבית החולים הלל יפה

פציעות השרוול המסובב (Rotator Cuff) בכתף

קרע בלברום כתף

השרוול המסובב (Rotator Cuff) הוא קבוצת שרירים וגידים המקיפים ועוטפים את מפרק הכתף (מעל, מלפנים ומאחור), שומרים על עצם הזרוע העליונה ומאפשרים לכתף לנוע בכל טווחיה.

פציעות וקרעים באזור זה שכיחים במבוגרים בכל קבוצות הגיל וקיימים מגוון טיפולים שמטרתם להחזיר למטופלים את איכות החיים ולסייע להם להשתמש בזרוע בחופשיות ובאופן נטול כאבים.

חשוב לטפל בקרע בזמן, על-מנת שלא ייווצר נזק קבוע שבא לידי ביטוי בכאבים, חולשה ושחיקה לצמיתות של מפרק הכתף.

מהן סוגי הפציעות בשרוול המסובב?

 • שינויים ניווניים: שינויים שחיקתיים בגידי השרוול המסובב הנגרמים משימוש יומיומי במשך שנים ויכולים להוביל לקרע ניווני. שכיחים יותר מהעשור השישי והלאה.
 • דלקת (טנדיניטיס): דלקת בגידי השרוול המסובב הנגרמת לרוב משימוש יתר ואופיינית בספורטאים (תחרותיים או חובבנים) בענפים עם שימוש יתר בכתפיים כמו טניס, כדורעף, כדוריד, שחיה וכו'.
 • קרעים: קרעי השרוול המסובב יכולים להיות בעובי חלקי (לרוב כתוצאה משימוש יתר) או בעובי מלא (כתוצאה מנפילות, חבלות בפעילות ספורט, תאונות). קרעים חלקיים יכולים להתקדם לקרעים מלאים אם אינם מטופלים.
 • בורסיטיס: דלקת של הבורסה (שק מלא נוזל במרווח מעל לכתף) המרפדת את גידי השרוול המסובב מעל למפרק הכתף ומתחת לעצם האקרומיון. לרוב משימוש יתר.
 • הסתיידויות: הצטברות משקעי סידן בגידי השרוול המסובב מסיבה לא ידועה. שכיחות יותר מעל גיל 40 ובעיקר בנשים.
 • תסמונת צביטה בכתף: נגרמת מחיכוך מחזורי של גידי השרוול המסובב כנגד המבנים הגרמיים/העצמות באזור מפרק הכתף.

מהן הסיבות לקרעים בשרוול המסובב?

קרעים בשרוול המסובב קורים בשני מנגנונים עיקריים: פציעה אקוטית-חריפה, למשל כתוצאה מתאונה או נפילה, אך גם כתוצאה משחיקה ממושכת, הנגרמת על-ידי חזרה על פעולות המצריכות הרמה של הידיים, בין אם בפעילות ספורט (ענפי ספורט המערבים זריקה, חדר כושר, הרמת משקולות), או בעבודות עם מרכיב פיזי כמו נשיאת משאות כבדים, עבודות סיוד, צבעות ונגרות.

בנוסף לאלו, גם לגיל יש תפקיד בשכיחות קרעים בשרוול המסובב ונמצא כי הבעיה אופיינית בעיקר מגיל 40, כאשר שכיחותה עולה עם הגיל. עם זאת, קרעים טראומתיים, בעיקר בספורטאים או כתוצאה מתאונות, יכולים לקרות גם בגילאים צעירים יותר.

מהם סוגי הקרעים בשרוול המסובב?

קרעים בשרוול המסובב מסווגים לפי גודל הקרע ומידת הנזק לגידים והשרירים המעורבים. הגיד המעורב בשכיחות הגבוהה ביותר הוא גיד הסופרה-ספינטוס (Supraspinatus – SSP), אך גם שאר הגידים יכולים להיות מעורבים.

ישנן שתי קבוצות עיקריות של קרעים בשרוול המסובב:

 • קרע חלקי/בעובי חלקי – קיים ניתוק של חלק מסיבי הגיד/גידים באזור מסוים מהאחיזה בראש ההומרוס (עצם הזרוע).
 • קרע מלא/בעובי מלא – קיים ניתוק של סיבי הגיד לכל העובי באותו אזור מהאחיזה לראש ההומרוס.

קיימים סיווגים ותת-סיווגים נוספים המבוססים על גודל הקרע, צורתו וכן שינויים משניים בשרירים המעורבים.

כיצד מאבחנים קרע בשרוול המסובב בכתף?

לקרע בשרוול המסובב יש כמה תסמינים ברורים, שרמת חומרתם עשויה להשתנות בהתאם לרמת הפציעה:

 • כאבים באזור הכתף, בעיקר בזמן שימוש בכתף ובזרוע
 • כאבים בשינה מהשענות על הצד המעורב או הנעת הכתף בזמן שינה
 • קושי בביצוע פעולות הדורשות הרמה של הזרוע ופגיעה בטווחי התנועה בכתף ותפקוד הכתף (אף בפעולות בסיסיות כמו לבישת חולצה, צחצוח שיניים, סירוק השיער או גירוד הגב)
 • חולשה כללית בזרוע, בנוסף לכאבים

על-מנת להשלים את תהליך האבחון, בדרך כלל יבצע הרופא בדיקה גופנית של טווחי התנועה והכוח ואף יפנה את המטופל לבדיקות אולטרה-סאונד, רנטגן ו/או MRI. לאחר השלמת הבדיקות, ניתן להתרשם אם מדובר בקרע חלקי או מלא, כרוני או זמני, וכן לאבחן את היקף הפגיעה ולהתאים עבורה תכנית טיפול.

מה הטיפול בקרעים בשרוול המסובב?

ישנן מספר שיטות טיפול בקרע השרוול המסובב בכתף כשהמטרה העיקרית הינה להעלים את כאב ולהחזיר את התפקוד לכתף. חשוב להבין כי ההחלטה על הטיפול משתנה ממטופל למטופל ותלויה בגורמים רבים – חלקם בנתונים האישיים של כל מטופל והצרכים שלו/ה.

ההחלטה על הטיפול צריכה לכן להתקבל בשיתוף עם המטופל וחשוב להיוועץ במומחה שיעזור להתאים לך את הטיפול המתאים לאחר דיון משותף.

טיפול שמרני: לרוב מתחילים בטיפול שמרני הכולל הורדת פעילות או מנוחה מוחלטת, שימוש בתרופות אנטי-דלקתיות, פיזיותרפיה בפיקוח פיזיותרפיסט המשולבת בתרגול עצמי בבית בהנחיית פיזיותרפיסט וכן זריקות סטרואידים או זריקות אורתוביולוגיות (PRP – פלזמה עשירת טסיות, תאי גזע ממקור שומן או מח עצם). הטיפול השמרני מתאים למי שסובל מקרע לא גדול ולא כרוני ובמקרים רבים ניתן להתגבר באמצעותו על הבעיה.

טיפול ניתוחי: השיטה המועדפת לטיפול ניתוחי בקרעי השרוול המסובב מתבצעת בשיטה זעיר פולשנית, או ארתרוסקופיה של הכתף, בה מתמחה ד"ר ליאור לבר. בשיטה זו ניתן לטפל בקרעים בעובי חלקי באמצעות הטרייה של אזור הקרע או תיקונו, או במקרה של קרעים בעובי מלא – ע"י תיקון הקרעים. התיקון מתבצע באמצעות עוגנים מיוחדים אליהם מחוברים תפרים עמידים ביותר. התפרים מוחדרים לחלק הגיד הקרוע והעוגנים מוחדרים לאזור האחיזה של הגידים בעצם, בראש ההומרוס.

לאחר הניתוח נדרש שיקום ע"י פיזיותרפיה, במטרה להחזיר את היד לתפקוד מלא. זמן השיקום נע בין 3-6 חודשים בתלות בגודל הקרע וסוג התיקון שבוצע. טווחי התנועה והכח בכתף ימשיכו להשתפר גם מעבר לשנה לאחר הניתוח. 

 

קראו גם על: